У березні 2020 року, за пропозицією «Енциклопедії Сучасної України», була підготовлена невелика стаття під назвою «Настільний теніс», яка з’явиться, як я зрозумів, у найближчому випуску видання (див. текст внизу). Вона охоплює, в основному, історію настільного тенісу в нашій країні – з моменту зародження і до сучасних днів. Зрозуміло, що в тому об’ємі, який був запропонований, було важко відобразити всі нюанси нашого тенісного життя. Також ще є час підкоректувати помилки, які, можливо, тут є. Прошу всі ваші зауваження залишати в коментарях або в моїх профілях соцмереж. Першу перевірку ця стаття уже пройшла у ФНТУ.
Разом з тим, народилося розуміння того, що ми мало знаємо про історію настільного тенісу України. Дещо вже позабулося, а дещо почало забуватися… Досягнення українських спортсменів і тренерів, які мали місце до 1991 року, практично, ніде не відображені… Уходить майже в небуття період 1991-2010… Він ніде систематично не висвітлюється…. У зв’язку з цим, прохання до всіх небайдужих: хто має таку інформацію, надішліть її до мене, щоб я її узагальнив з метою створення «Повної історії настільного тенісу України».
Якщо не буде ваших спогадів, то ми не будемо мати нічого для пам’яті, хоча досягнення у нас були. Якщо ми не зможемо зібрати повну історію, то хоча б залишаться спогади спортсменів і тренерів на сторінках сайту. Одного разу така спроба була, але вона закінчилася з невеликими результатами… Див. «Немного про историю настольного тенниса Украины».
Текст статті для «Енциклопедії Сучасної України»
Настільний теніс – олімпійський вид спорту (з 1988 року). Для гри спортсмени використовують спеціальні ракетки, м’ячі та стіл розмежований сіткою навпіл. Змагання проходять між двома суперниками або двома парами суперників.
Це масовий, захоплюючий та доступний вид спорту, який завоював авторитет як в Україні, так і на всіх континентах світу. Історія його появлення дуже суперечлива. Одні вважають, що він зародився в Азії – в Японії чи в Китаї. Інші стверджують, що настільний теніс уперше з’явився в Англії, як різновид королівського тенісу.
У 20-х роках ХХ століття в європейських країнах почали формуватися національні асоціації настільного тенісу. 15 січня 1926 року була заснована Міжнародна федерація настільного тенісу (International Тable Тennis Federation – ITTF), до якої увійшли дев’ять країн. В грудні 1926 року у Лондоні проведений перший чемпіонат світу з пінг-понгу (це перша назва настільного тенісу).
Станом на 2017-й рік настільний теніс увійшов в число найпопулярніших видів спорту на планеті. До складу ITTF залучено 226 асоціацій і федерацій настільного тенісу країн світу, які нараховують понад 850 мільйонів любителів та спортсменів-професіоналів. Під егідою ITTF з 1926 року проводяться чемпіонати світу в особистому та командному розрядах.
В Україні настільний теніс з’явився наприкінці ХІХ ст., але офіційні дані змагань відомі тільки з середини ХХ століття.
Після закінчення Другої Світової війни в Україні тенісний рух активізується. У 1951 році проведений перший офіційний чемпіонат СРСР з настільного тенісу, в якому брали участь і українські спортсмени. У 1957 році створена Федерація настільного тенісу України (ФНТУ). Великий внесок у розвиток настільного тенісу в Україні надала Алла Миколаївна Басіна (начальник відділу спортивних ігор міністерства спорту УРСР), яка була ініціатором і організатором створення Федерації настільного тенісу України.
Рівень українського настільного тенісу неухильно підвищується. На Третій літній Спартакіаді народів СРСР (серпень 1963 року) команда з настільного тенісу від України зайняла перше місце. Тенісисти із українських міст неодноразово стають чемпіонами СРСР з настільного тенісу в особистому розряді: Анатолій Строкатов (1976, 1977), Михайло Овчаров (1982), Володимир Дворак (1985, 1989), Борис Розенберг (1987).
Значний внесок у підготовку молодих спортсменів у цей час надали тренери: Б.М. Шафір, заслужений тренер УРСР, головний тренер чоловічої команди з настільного тенісу СРСР (1986-1988); О.Г. Табаровський, тренер команди УРСР з настільного тенісу, заслужений тренер СРСР, перший тренер Світлани Федорової-Грінберг; Ф.С. Савранський, заслужений тренер УРСР, перший тренер Анатолія Строкатова; Ф.С. Осетинський (Одеса), тренер чемпіона СРСР Б. Розенберга.
Високі досягнення на міжнародній арені мали спортсмени, виходці із України, які входили до складу збірної СРСР: Світлана Фьодорова-Грінберг – дворазова чемпіонка світу (1969, у командному та парному розрядах), триразова чемпіонка Європи (1970, у парному та командному розрядах, 1974); Анатолій Строкатов – срібний призер чемпіонату світу (1973, змішаний розряд), срібний призер чемпіонату Європи (1976, особистий розряд), двічі бронзовий призер чемпіонату Європи (1978, змішаний та командний розряд); Олена Ковтун – двократна чемпіонка Європи (1986, 1988, обидва рази у парному розряді).
Після розпаду Радянського Союзу федерацією настільного тенісу України було прийнято рішення провести свій перший незалежний чемпіонат, де в 1991 році переможницею стала Олена Ковтун. З тих пір чемпіонат України проводиться щорічно, з відбором до складу національної збірної з настільного тенісу. Також щорічно проводиться Кубок України з настільного тенісу, який носить ім’я А.М. Басіної (президент федерації настільного тенісу України з 1961 року).
У період 1997-2017 рр. президентом федерації настільного тенісу України стає В.І. Ландик.
Найбільш титулованими чемпіонами Україні в період з 1991 року по 2020 рік були: серед чоловіків – Коу Лей (десять разів: у 2008-10, 2012-2016 та 2019 рр.); серед жінок – Тетяна Біленко (Сорочинська) (сім разів: у 2002, 2003, 2005, 2006, 2009, 2013 та 2014 році). Замість чемпіонату України в 2007 році проводилась Всеукраїнська Спартакіада, чемпіонами якої стали – Євген Прищепа та Маргарита Песоцька.
Починаючи з кінця 90-х років ХХ століття, європейський настільний теніс, як й український, випробують поступове відставання від настільного тенісу Азії (так званої «великої трійки» – Китаю, Японії, Південної Кореї). Починаючи з 2005 року золоті медалі світового рівня отримували тільки представники Китаю (у жінок – з 1995 року).
На європейській арені в період з 1994 року по 2020 рік серед українських тенісистів найбільших успіхів досягли Маргарита Песоцька (молодша), Коу Лей, Євген Прищепа, Олександр Дідух та Ярослав Жмуденко.
Маргарита Песоцька – срібна призерка чемпіонату Європи 2009 року в Німеччині (Штутгарт) в особистому розряді, бронзова призерка чемпіонату Європи 2011 року в Польщі (Гданськ, Сопот), бронзова призерка командного чемпіонату Європи 2015 року (Єкатеринбург, Росія) в складі збірної України (разом з Тетяною Біленко і Ганною Гапоновою), срібна призерка чемпіонату Європи 2018 року в Іспанії (Аліканте) в одиночному розряді.
Коу Лей (натуралізований з 2007 року гравець із Китаю) – бронзовий призер чемпіонату Європи 2010 року в Чехії (Острава) (в парному розряді разом з Євгеном Прищепою), бронзовий призер Європейських ігор 2015 року в Баку, срібний призер відкритого чемпіонату Білорусі 2018 році в Мінську (в парному розряді).
Євген Прищепа – бронзовий призер в командному заліку на відкритому чемпіонаті в Білорусі 2008 року (Мінськ) – разом з Олександром Дідухом, Іваном Катковим, Геннадієм Закладним та Микитою Рубаном, бронзовий призер чемпіонату Європи 2010 року в Чехії (Острава) (в парному розряді разом з Коу Леєм), срібний призер відкритого чемпіонату Португалії 2020 року (Лісабон) в особистому розряді.
.
Олександр Дідух – бронзовий призер Всесвітньої універсіади в Сербії у 2009 році (Белград).
Жмуденко Ярослав – переможець Гранд-фіналу в Макао (Китай) до 21 року в 2010 році.
Тренерами, які привели тенісистів до високих результатів на міжнародній та державній арені були: головний тренер національної чоловічої збірної України з настільного тенісу, головний тренер національної жіночої збірної України з настільного тенісу М.А. Песоцька (старша), а також заслужені тренери України Л.В. Гапонова та Т.Б. Кокуніна.
Федерація настільного тенісу України (з 2018 року – президент ФНТУ О.В. Зац, а до того з 2017 виконавчий обовязків) постійно піклується про розвиток виду спорту. В Україні щорічно проходять чемпіонати України в різних вікових категоріях: для дорослих, молоді, юніорів, кадетів, мінікадетів. З 2018 року – для мінімінікадетів (гравців віком молодше 10 років). В 2019 році пройшов перший Супер Кубок України між командою- переможницею Супер ліги та переможницею Кубка України ім.А.М. Басіної в 2019 році.
Для професіоналів та любителів організований Клубний чемпіонат України (з 2018 року директор чемпіонату С.А.Лімонов, до нього І.М.Тираспольский). Змагання проводяться в Супер лізі, вищій лізі, першій лізі, а також в трьох регіональних лігах (центральна, західна, південно-східна) та двох дитячих лігах (для кадетів та мінікадетів).
Значно розвинений в Україні ветеранський теніс. Проводяться всеукраїнські змагання для ветеранів у Києві, Львові, Дніпрі, Харкові, Одесі (Затока) та ін. Ветерани настільного тенісу Віктор Василевський, Леонід Сегал, Григорій Потопляк, Анатолій Костенко, Зеновій Демко у період 2010-2020 роки завоювали ряд нагород світового та європейського рівня на ветеранських турнірах.
Найкращі клуби України щорічно приймають участь у європейському кубку з настільного тенісу, де українська команда «Норд» м. Донецьк двічі становилась призером цих змагань (сезон 2000-2001 та 2007-2008).
Значні успіхи на міжнародному рівні мають українські спортсмени-паралімпійці (гравці з інвалідністю): Віктор Дідух, Михайло Попов, Максим Ніколенко, Юрій Щепанський, Вадим Кубов, Олександр Єзик, Іван Май, Лев Кац, Василь Петрунів, Роман Гулик, Віктор Карп, Іван Омельчук, Марина Литовченко, Антоніна Ходзинська, Наталя Косміна, Юлія Клименко, Вікторія Сафонова. Головний тренер національної паралімпійської збірної України з настільного тенісу – О.А. Каспаров (з 1995 року).
Віктор Дідух – чемпіон Паралімпіади у Бразилії 2016 році (Ріо-де-Жанейро). З нагоди відзначення цього успіху в 2017 році в Україні ввійшла в обіг пам’ятна монета з зображенням тенісиста.
Свій медальний внесок для настільного тенісу України зробили кращі спортсмени-дефлімпійці (гравці з вадами слуху): Геннадій Закладний, Григорій Кузьменко, Антон Велієв, Дмитро Кокоша, Юлія Ходько, Марія Васильєва, Лариса Старікова, Карина Завіновська, Тетяна Байрак, Роксолана Будник, Мілана Ковальова, Максим Овчаренко, серед яких немало тенісистів має нагороди світових та європейських чемпіонатів. Тренером національної дефлімпійської чоловічої збірної України є М.Г. Закладний (з 2017 року). Тренер національної дефлімпійської жіночої збірної України – О.І. Тригуб (з 2016 року).
Підготовку гравців у настільний теніс здійснюють дитячо-юнацькі спортивні школи (ДЮСШ), спеціалізовані дитячо-юнацькі спортивні школи олімпійського резерву (СДЮСШОР), училища олімпійського резерву (УОР), училища фізичної культури (УФК), школи вищої спортивної майстерності (ШВСМ). Найбільш розвинені центри підготовки молодих тенісистів знаходяться у Києві, Дніпрі та Харкові.
Для любителів та професіоналів настільного тенісу функціонують чисельні клуби, серед яких найбільш популярними є: у Києві – «Ракетка», «Зал легкоатлетичного манежа від ШВСМ», «Лідер», «Гурман», «Покоління», «Оріон», «Воля»; у Харкові – «Метеорит», «Тop-Spin», «Імпульс», «Svaor»; у Дніпрі – «Білі блискавки», «Spin», «STARTT», в Одесі – «Evolutiоn», «Senergy Sport Arena», у Запоріжжі – «Хорт»; в Умані – «Тайфун», у Львові – «Home Club», «Фаворит»; у Чернігові – «Хімік»; у Красилові спортивний комплекс від ДЮСШ; у Луцьку СК «Теніс», СК «ЛФНТ»; в Ковелі – «Патріоти Волині», в Кремінці Тернопільської області – «Демос»; у Львівській області – «Академія Віктора Дідуха» та ін. Практично усі клуби здійснюють підготовку дітей та молоді.
В останні роки Міністерство молоді та спорту, Федерація настільного тенісу України значним чином опікується над юнацької та кадетської національними збірними України. Вагомий внесок у розвиток дитячо-юнацького настільного тенісу в Україні за цей час зробили: С.Ж. Коркін, Д.О. Дробов, Т.Б. Кокуніна, В.І. Король, О.В. Бєльський, О.А. Мінін, А.М. Лопатнюк, О.І. Тригуб, В.Ю. Лунєгов, І.Ф. Чорнобаб, В.І. Дідух, Ю.Я. Фарладанський, Я.Ю. Кокуніна, М.Ю. Черепнін, Л.В. Гапонова, Л.В. Юношева, Л.В. Громада, Є.М. Вечерок, М.М. Зайцев, В.С. Проценко, В.О. Прима, Т.В. Долгова, Т.О. Шаруненко, О.П. Зайцев, Є.Р. Демчук та ін.
Підготовлений ряд молодих тенісистів, які увійшли до світового рейтингу. Вихованка львівської школи настільного тенісу Соломія Братейко у 2018 році стала переможницею чемпіонату Європи в парному розряді серед молоді до 21 року (Мінськ, Білорусь), тренер В.І. Дідух. У лютому 2020 року жіноча кадетська збірна України завоювала бронзові медалі відкритого чемпіонату Чехії (Czech Junior & Cadet Open). Склад команди: Вероніка Матюніна, Анастасія Хачатурова, Софія Шередега. Тренери: Я.Ю. Кокуніна, О.А. Мінін. Цього ж місяця 2020 року мінікадетка Дар’я Ковальова здобула бронзову нагороду на відкритому чемпіонаті Швеції (Swedish Junior & Cadet Open). Тренер М.М. Зайцев (молодший).
Підготували та зібрали матеріал: Д. Писар, А. Лук′яненко
- Примітка: Відбір та обробка фотографій триває. Не всі фото у такій якості будут включені до Енциклопедії!
Архівне відео
Гм …
а почему бронзового призера ЧЕ-2015 и победителя женской Лиги Чемпионов Татьяну Биленко в вызначнныее не записали??
там указано в статье 🙂
Забули в досягненнях дефлімпійців вказати Овчаренко Максима — переможця та призера ЧЄ 2019 (юнаки та юніори).
У Максима еще все впереди на взрослых соревнованиях! Но молодец, что прославился на уровне юниоров! Отличный результат!
Чому ж тоді Будник Роксолана та Ковальова Мілана за досягнення на міжнародних юніорських змаганнях Вами вказані?
честно говоря, про дефлимпийцев и паралимпийцев пишем мало…. Плохо их знаем…. Была в наличии такая информация, которая выбиралась, в основном, с сайтов международных организаций. Там тоже пишут, в основном, про взрослых.
Дайте ссылку на тот чемпионат, про который вы говорите!
2 ЧЄ з тенісу настільного серед спортсменів з вадами слуху (U15, U18), 7-14 квітня 2019р,м. Албена, Болгарія. Результати http://www.tournamentsoftware.com.або на сайті Спортивної федерації глухих України. Там же результат Ковальової М. та Будник Р. Дякую за розуміння.
Интересно, что я с этим мальчиком, оказывается, когда-то общался лично! Его привозила в 2017 году Л.В. Гапонова на чемпионат Украины по кадетам! 🙂 Не думал я что он так поднимется в теннисе, молодец!
Это будет издание на бумаге или электронное? И можно ли будет купить указанную энциклопедию, если это бумажная версия?
Это будет бумажное издание, которое, конечно, можно будет купить. Но сайт «Наш теннис» не занимается продажами… Когда выйдет энциклопедия, не знаю. Думаю, что в этом году. Там же не только про настольный теннис. Это энциклопедия всей Украины. Если что-то будет известно, я обязательно выставлю на сайт! 🙂