Підсумки зборів в Аммані: найголовніше – це дисципліна!

Завершився тренувальний збір для наших дівчат-мінікадеток, який проходив в Аммані (Йорданія) з 8 по 14 грудня 2021 року. Від України поїхали дві юні тенісистки – Софія Чумарна (Гребінка, Полтавська область) і Діана Колєннікова (Жовква, Львівська область). Шлях потрапляння на цей захід, які організовувала ITTF, був непростим. Треба було протягом декілька місяців (липень-жовтень) пройти онлайн-заняття, а також успішно скласти онлайн-тести.

Організація зборів, програма «Hopes»

Див. офіційний проспект «Hopes»

Цікавою є політика ITTF, яку вона заклала в основу програми «Hopes» («Надії»). Процес селекції молодих талантів триває не перший рік. Не таємниця, що зараз європейський настільний теніс гальмує та відстає від азіатського. Гравці Китаю, Японії, Південної Кореї на голову вище, ніж європейці. Догнати їх в цьому плані зусиллями сучасних дорослих зірок європейського тенісу та й інших континентів не уявляється можливим. Відсутня рівнозначна конкуренція. Щоб подолати це, необхідна свіжа «кров», нові молоді таланти, яких необхідно виховувати, розпочинаючи з найменшого віку. Деякі країни в цьому плані зробили великий крок. Останнім часом значні зрушення спостерігаються в настільному тенісі Індії, Єгипту, Венесуели, про що не можна було мріяти ще десять років тому. Тому не дивно, що усі грошові витрати за збори в Аммані (крім, квитків на переліт літаком) оплачувало ITTF. Також вона надало для усіх дітей й їх тренерів спортивну форму.

Представники від України

До програми «Hopes» залучаються не найсильніші мінікадети, і тому на зборах їх не було (крім сирійки Хенд Заза). Тут інший принцип: запрошуються діти, які активно прагнуть до покращення своїх результатів, мають високий рівень мотивації до тренувань. Система зборів, як раз і була спрямована на те, щоб виявити таких дітей. Саме вони – «Hopes». Якщо хтось програв перші збори, і не пробував пробитися на другий етап, то в нього немає мотивації. Значить, він не дуже хоче стати великим спортсменом, і тому він відсіюється. Змагання, які проводяться у кінці кожного збору, як раз дають можливість дітям відчути на собі тиск тимчасових невдач і прийняти якесь рішення. Найголовнішим є те, яке рішення прийме дитина та її тренер.

Фото прибуття на збори

Тренер, який приїжджає з дітьми, також тут не випадкова фігура. Програма «Hopes» зобов’язує, щоб на зборах були присутні професійні тренери своїх дітей – чоловік і жінка (два представники від країни). Їх також активно обучають. На зборах в Аммані після виснажливого тренувального дня щоденно проходили семінари для тренерів з 20.00 до 21.00. Їх проводили відомі дитячі спеціалісти Німеччини, Швеції та Угорщини. Тренерів не тільки навчають, а й змушують здійснювати активний моніторинг тренувального процесу: як почувається дитина, яке її прагнення, як змінюється швидкість, як покращується техніка та ін. Після зборів надається «домашнє завдання» для тренера у плані проведення тренувань та контролю за діями підопічного спортсмена.

Зал в Аммані

Учасники зборів

Для участі у зборах були відібрані 20 хлопчиків та 20 дівчат. Вікова категорія – 11-12 років та мол. Наступного року програма знов продовжується, але вже ті, хто став старше, у ній не зможуть прийняти участь. Приходить час шукати нові «Hopes», буде набиратися «нова хвиля».

В Амані були представники Сирії, Франції, Румунії, Йордані, США, Ірану, України, Єгипту, Казахстану, Індії, Таїланду, Чехії, Еквадору, Домінікани, Тунісу, Південної Африки, Угорщини, Колумбії, Пуерто-Ріко, Шрі Ланка,  Малайзії.

Тренером для українських дівчат поїхала тренер з Гребінки Оксана Чумарна. Ще одне місце тренера зайняв молодий юнак Максим Тютюнник (також з Гребінки), який був спаринг-партнером для дівчат і виконував обов’язки перекладача англійської мови. Заняття, інструктажі, лекції – усе відбувалося англійською мовою, тому роботи у Максима було дуже багато.

Головними тренерами на зборах були Eva Jeler (Австралія), колишній старший тренер юнацької збірної Німеччини, і LIU Jiayi (Великобританія). Також залучалися в якості інструкторів Matilda Ekholm (Швеція), Pacinthe Osman (Египет), Ahmed Al-Mohannadi (Катар), Zoltan Batorfi (Угорщина).

Тренувальний процес

Оксана Чумарна і Massimo Costantini, ITTF Hing Performance elite coach

Оксана Чумарна, тренер, відмічає, що у своєму житті не отримувала стільки інформації про організацію тренувального процесу, як в Аммані. Напрацьовала цілий зошит рекомендацій, настанов, вказівок. Дуже багато було зроблено для неї в практичному плані. На самих тренуваннях інструктори підходять і підказують тренеру, що треба робити для правильного проведення тренування з дитиною, як накинути БКМ, на що звернути увагу.

До занять з дітьми включені не тільки дії за столом, а й великий комплекс фізичних навантажень, вправ на швидкість, реакцію. Щоденно проходили два тренування по три години. Безперечно, що тільки та дитина, яка сильно хоче добитися успіху, буде без усяких заперечень виконувати таку програму. Якщо подивитися на відео тренувань, то дуже добре видно, як завзято на зборах стараються діти.

З нашими дівчтами займалася сама Матильда Екхольм!

Єва Джелер (Eva Jeler) у своїй промові до тренерів наголосила на тому, що головне в настільному тенісі – це дисципліна. Учень не повинен нічого придумувати, а тільки неухильно виконувати завдання тренера. Причому, інтересний момент: дисципліна повинна бути в усьому – на тренуваннях, в поведінці, в побуті, в словах… Дисципліна розпочинається вдома, – сказала вона. Сім’я, батьки повинні виховувати дітей, а вже потім віддавати їх до спортивної секції. Якщо немає такої дисципліни, дитина, беззаперечно, буде спортсменом, але великим гравцем – ніколи. Діти не повинні зростати розболтаними, балуваними.

Мотивація – це головне, вважають організатори зборів, і тому тут для дітей було багато що зроблено: їх поселили в п’ятизірковий готель, возили на екскурсії, видали подарункові футболки. Усі діти отримали пам’ятну медаль про проходження зборів.

Змагання

Наприкінці зборів був проведений турнір, і тут діти повинні були продемонструвати те, чому навчилися на зборах. Високою була ціна турніру – кращі п’ять хлопці та п’ять дівчат преміювалися поїздкою до Китаю, де планувалися заняття з китайськими спеціалістами.

Переможці турніру Хансині Матан Раджан (Індія) і Комеїл Нікнеджад Дившалі (Іран)

Змагання проходили в Аммані дуже напружено. Тут не було явних лідерів та аутсайдерів. «Вистрілити» могла будь-яка дитина, і такі випадки мали місце, коли, нібито, слабкий тенісист, перемагав за рахунок своєї волі, великого прагнення до перемоги.

Наші дівчата не потрапили, за підсумками змагань, до лідируючої групи. Через хвилювання та високе напруження боротьби у Софії Чумарної піднявся тиск і пішла кров із носу. Для неї була надана медична допомога.

Софія Чумарна, в цілому, непогано пройшла турнір і претендувала на місце в четвірці підгрупи. Але ключовим для неї став поєдинок з єгиптянкою Мадиха Ельмалах. Мадиха просто шалено прагнула до перемоги, і її напір було важко стримати. Під керівництвом свого тренера їй вдалося здолати Софію – 3:2… Якщо для наших тенісистів цей тренувальний збір був «пробним», то єгиптяни приїхали з чіткою метою перемогти. Ось таких дітей і шукає ITTF, і тому, ймовірно, ми про цю Мадиху Ельмалах ще почуємо у майбутньому. 🙂

До речі, Діана Колєннікова тоже з нею боролася і теж програла (2:3). Єгиптянка не пустила її до десятки кращих… 🙁

Результати

Фото з сайту International Table Tennis Federation: 

Про важливість цього заходу свідчить участь у нагородженні дітей поважних осіб: принцеси Іорданії Зейни Рашид та президента Азійської асоціації настільного тенісу Халі Аль-Моханаді. Принцеса Зейна Рашид виступала на змаганнях з настільного тенісу на Олімпіадах в Афінах 2003 р. і в Пекіні 2008 р.

Khalil Al-Mohannadi and Princess Zeina Rashed with the medallists at the 2021 ITTF Hopes Week (Photo: Adnan Qutishat)

Післямова

Тренер дівчат Оксана Чумарна, батьки Діани Колєннікової та Софії Чумарної вдячні Федерації настільного тенісу України за підтримку, яка була здійснена. Дітям та тренеру були оплачені авіаквитки до Йорданії на назад. Також тренер пройшла в Аммані хорошу школу тренерської підготовки, яку вона не могла одержати в Україні. У нас не проводяться такі тренерські заняття, немає відповідних семінарів.

Іншими словами: у нас в Україні немає спеціалістів світового рівня… 🙁  Поїздка до Амману як раз і заповнила собою частково цю прогалину, допомогла отримати необхідні тренерські знання.

«Ми не прощаємося з вашими дітьми, –  сказала Єва Джелер наприкінці. – Ми завжди готові їм знов надати допомогу». Крім того, наймолодші з них можуть прийняти участь наступного року в аналогічній програмі ITTF. Слідкуйте за новинами на сторінці ITTF.

  • Матеріал підготував: Андрій Лукьяненко
  • Фото: Оксана Чумарна, Максим Тютюнник
  • 16.12.2021

Підсумки зборів в Аммані: найголовніше – це дисципліна!: 3 комментария

  1. Счастливчик

    Так, а які місця посіли наші дівчата? А інший тренер-перекладач за які кошти їздив?

  2. admin Автор записи

    на лидирующие позиции наши девчата не попали… Да и неважно, какие это места. За рубежом занимаются теннисом очень серьезно — вот главный вывод. Не то что дети, а наши взрослые не в состоянии выдержать эту конкуренцию.
    Деньги дало ИТТФ (все участники бесплатно обеспечивались питанием, проживанием и тренировками), а вот билеты на самолет туда и обратно покупала наша ФНТУ (кроме юноши-переводчика). Переводчику билет купила за свой счет Оксана Чумарна

  3. Счастливчик

    То что за рубежом теннисом занимаются серьезно, давно не новость. И то что квалификация многих европейских тренеров выше чем наших, тоже не секрет.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.